Pole sportas. Kas tai?

Pole sportas arba Poling’as – sporto rūšis, kuomet sportininkai įvairiems akrobatiniams, jėgos, lankstumo bei koordinacijos reikalaujantiems elementams naudoja stulpą. Tai ypatingai sunki sporto šaka, kadangi reikalingas stiprus viso kūno fizinis pasirengimas jėgos, bei lankstumo atžvilgiu. Taip pat, tai skausminga sporto šaka, kadangi dauguma gimnastinių elementų atliekami ore, laikant visą kūno svorį tik kūno odos ir stulpo paviršiaus sukibimo dėka. Pole sportas – ekstremalus sportas. Daug figūrų ir kombinacijų atliekamos žemyn galva ir pavojingame aukštyje. Pažengusieji atlieka daug sudėtingų manipuliacijų ore laikantis arba jau nušokus nuo stulpo ir leidžiantis žemyn.

Istorija

Pole sportas Lietuvoje

Tai ganėtinai jauna sporto šaka, kurios užuomazgos pradėjo jau rastis 2010 – 2012 m. Kauno, Vilniaus bei Klaipėdos miestuose. Jauni atletai, ieškodami internete informacijos, tobulėjo bei stengėsi surasti save, kol ilgainiui pradėjo po truputį įsikūrinėti ir Pole studijos šalyje. Turėjo praeiti dešimtmetis kol pribrendome vienytis ir prisiimant atsakomybę už elgesį pole sporto atžvilgiu, kurti Lietuvos pole sporto federaciją. Norime turėti bendruomenę, kuri turėtų aiškią bendrą tvarką, savo teises ir apsaugą.

Lietuvos oro ir pole sporto federacija įsikūrė 2021m. kovo 30 dieną, siekdama suvienyti Pole sportininkus, trenerius, teisėjus ir visus Lietuvos Pole sporto entuziastus.

 

Pasaulio Pole sportas 

Pole sporto kaip sporto samprata atsirado 2006 metais, po to, kai Pole treniruotės tapo populiaria fitneso forma ir nuo 2000m. Pole sporto varžybos pradėjo populiarėti. Varžybose buvo mažai arba visai nebuvo vertinimo ar vertinimo kriterijų, nebuvo jokio būdo nuosekliai skirti taškus tiems sportininkams, kurie buvo techniškai ir meniškai pranašesni. Taisyklės būdavo su mažai vertinimo kriterijų, teisėjai buvo nereiklūs.

2006 m. Katie Coates atliko apklausą, norėdama sužinoti, ką Pole sporto bendruomenė mano, jog Pole Sportas taptų olimpine sporto šaka. Už balsavo per 10 000 atletų. 2008 m. Timas Trautmanas iš JAV, pradėjo bendradarbiauti su Katie tarptautinėje sporto federacijoje, kur buvo sukurtas terminas Pole Sportas, amžinai paverčiantis Pole sportą iš nenuoseklaus ir sunkiai apibrėžiamo fizinio aktyvumo, atliekamo socialiai į struktūrizuotą sportą ir jo veiklą tarptautiniu mastu bei varžybas.

Netrukus pradėjo burtis nacionalinės federacijos ir buvo organizuojamos konkurencingos komandos. I-asis pasaulio Pole sporto čempionatas įvyko 2012 m., kuriame dalyvavo tik 43 sportininkai iš 14’os šalių, iš kurių dalyvavo tik 5 vyrai. 2013 m. startavo jaunimo kategorija, kurioje dalyvavo tik 7 sportininkai. Vos po 5 metų, 2017 m., dalyvavimas jaunimo kategorijoje padidėjo daugiau nei 80% ir iš viso pasaulio Pole sporto etape varžėsi 229 sportininkai iš 36 šalių.

Iki 2011 m. vidurio apytiksliai 95 proc. visų Pole sportininkų buvo moteriškos lyties atstovės. Dėl to buvo imtąsi veiksmų, kad būtų pagerinta lyčių pusiausvyra. 2017 m. pirmą kartą buvo atidarytos jaunių ir pradedančiųjų vyriškos lyties atstovų kategorijos, kurios padėjo padidinti vyrų dalyvavimą daugiau nei 70%.

2014 m. IPSF susisiekė su GAISF dėl paraiškų teikimo proceso ir prasidėjo pripažinimo kelias. IPSF pradėjo derintis prie GAISF ir IOC kriterijų, išplėsdamas nacionalines federacijas iki 25, o paraiškų teikimo procese – dar 12.

Pole sporto raida bėgant metams

2009 m. – IPSF įkūrimas

2012 m. – Pirmasis pasaulio čempionatas

2013 m. – Jaunimo programos įvedimas

2014 m. – Pirmasis kontaktas su „SportAccord“ (dabar – GAISF) 

2014 m. – „Antidopingo programa“

2015 m. – Pirmoji programa „SportAccord“ ( dabar GAISF) 2016 m. – Patvirtinta kaip WADA pasirašiusioji

2016 m. – Kreipėsi į IOC dėl narystės

2017 m. – Pasirašė trišalį susitarimą su FIG ir GAISF, kad leistų IPSF narystei GAISF

2017 m. – Stebėtojo statusą suteikė GAISF

Vizija ir misija

Mūsų vizija

Sudaryti sąlygas mūsų treneriams, teisėjams, sportininkams ir platesnei pole sporto bendruomenei pasiekti geriausias tobulėjimo sąlygas visais Pole sporto aspektais.

Mūsų misija

Mūsų misija sudaryti Pole sportininkams sąlygas saugiai ir kokybiškai siekti rezultatų ir pripažinimo Pole sporte visame pasaulyje.

Jog mūsų vizija ir misija būtų sėkmingai įgyvendintos, turime išsikėlę aiškius tikslus

 

Susikoncentravimas ties Pole sportu

Norime sudaryti galimybes sportuoti visiems, motyvuoti visus trenerius, teisėjus, sportininkus ir entuziastus mėgautis Pole sportu, suteikdami jiems galimybę taisyklingai sportuoti, padėti plėtoti ir realizuoti savo galimybes visais sporto aspektais, neatsižvelgiant į jų amžių, kilmę, galimybes ar negalią.

Tarptautinė sėkmė

Norime, kad mūsų sportas būtų pripažintas nacionaliniu ir tarptautiniu mastu, atstovaujant įvairių sporto šakų renginiuose, pasaulio žaidynėse ir galiausiai olimpinėse ir parolimpinėse žaidynėse.

Partnerystės įgyvendinimas

Norime sukurti tvirtą vidinę ir išorinę partnerystę visais lygmenimis, kad būtų suteiktos galimybės paramoms ir palaikymui, Pole Sportui ir platesnei Pole bendruomenei gauti.

Pole sporto populiarinimas

Siekiame žinomumo, norime viešinti ir informuoti visuomenę apie visas Pole sporto veiklos sritis, tai padės mūsų sportui gauti pripažinimą, rėmimą, finansavimą, prieinamumą ir padidins dalyvių skaičių.

Sportininkų palaikymas

Plataus masto sportinės struktūros ir bendruomenės sukūrimas, siekiant paremti sportininkų karjerą jiems keliaujant link varžybų. Norime sukurti ilgalaikę Pole sportininkų ateitį.

Trenerių palaikymas

Norime darnios, etiškos ir vertinamos koučingo sistemos, kurioje kvalifikuoti treneriai remtų ir padėtų Pole sportininkams visuose jų vystymosi etapuose.

Antidopingas

Mūsų tikslas yra vykdyti pasaulinio antidopingo programą. Dopingo agentūros (WADA) kodeksas yra pripažintas, kaip sąžiningumo, lygybės ir aukšto standarto programa, visose sporto šakose ir  šalyse.

Valdyti ir reguliuoti

Sąžiningai ir visapusiškai valdyti ir reguliuoti Pole sportą iš nacionalinės perspektyvos visuose regionuose.

Apie federaciją

Lietuvos oro ir pole sporto federacijos, kaip naujo juridinio asmens, steigimą lėmė dviejų studijų bendri tikslai: populiarinti struktūrizuotą pole sportą šalies mastu, prisijungti prie tarptautinės federacijos kad pole sportas greičiau būtų pripažintas olimpiniu, noras dalyvauti varžybose bei siekis pripažinimo pole sporto kaip lygiaverčio sporto su kitais sportais Lietuvoje, apjungti visus lietuvaičius į bendrą komandą. Asociaciją įkūrė dvi Lietuvos studijos: RAI studija, kuri įsikūrusi Lietuvos sostinėje Vilniuje ir VIPERA, kuri savo veiklą vykdo dvejose mūsų šalies apskrityse – Panevėžyje ir Kaune.

Federacijos valdyba

Susipažinkime

Eglina Mažeikienė

Prezidentė

Ilona Radavičiūtė

Pirmininkė

Vygintas Mažeika

Revizorius

Vaida Aleksandravičiūtė

Koordinatorė